O Premio Pontenciencia organízase para pór en valor e visibilizar os proxectos de investigación presentados a Pontenciencia. Poderán participar no premio as dúas categorías:

  • Premio Pontenciencia, Ciencia no Cole.
  • Premio Pontenciencia, Ciencia en Familia
  • Premios de investigación. Homenaxe á muller investigadora.

Nas bases de participación en Pontenciencia aparecen as características que se valorará o xurado, como a orixinalidade do proxecto, a metodoloxía realizada, a presentación de resultados, o informe, a presentación na caseta expositora etc.

Os proxectos premiados polo xurado recibirán cheques regalo en material escolar para a categoría de Ciencia no Cole e outros cheques regalo para a categoría de Ciencia en Familia.

Participantes 2019 Investigadores:

1. Manuel Diz García, Roberto Diz Parrondo, Marta Magdalena Villaverde do CPR Sagrado Corazón de Pontevedra: Estudo da cantidade de potasio nas variedades comerciais de Musa sp.

2. Valentina Moldes Peleteiro e Salma Fahmi Khattabi do CPR Sagrado Corazón de Pontevedra: A velocidade no envío de mensaxes con distintas aplicacións móbiles

3. Jesús Nicolás Diaz Boullosa, Iván García Rodríguez e Abraham Leiro Fernández do IES Luis Seoane: Prototipo Muro de Trombe

4. Daniel Domínguez Rosales, Raúl Lavía Domínguez, Miguel Peñas Zamora, Víctor Chan Barbosa do IES Xunqueira I: Montaxe dun cohete de auga

5. Alba Rodríguez López, Andrea Alvite Costa e Noel Campos Solla do IES Xunqueira I: O trenciño máis pequeno do mundo

6. Sofía Rial Vidal e Carlos Santos Castells do CPR Sagrado Corazón de Pontevedra: Qué flota máis?

7. Rubén López Costa e Javier Linaje Vallejo do CPR Sagrado Corazón de Pontevedra: Experimentando coa electricidade

8. Iago Sánchez Touza do CPR Sagrado Corazón de Pontevedra: Contaminación acústica na aula

9. Esther Mariño Figueirido, Carmen Rodríguez Prieto e Cristina Mónica Petre do IES Xunqueira II: App Clever Mode

10. Diego Búa Aboal, Carla María Otero Ruibal e Neikari Alejandra Padilla Graterol do IES Xunqueira II: Burbullas Platónicas

11. Iria Tilve Señorans, María Buceta Paz e María Seoane Cortes do IES Xunqueira II: Comunica-TEX

12. Diego González Gey e Rosa Mª Pereira Vogt do IES Xunqueira I: ECOmestible

13. Andrea Fontecoba Díaz, Xermán González Rivas e Daniel Teixeira Pintos do IES Xunqueira II: O Kraken

14. Zoe Campos Gómez, Nerea Dios Cortegoso e Neikari Alejandra Padilla Graterol do IES Xunqueira II: Proxecto Sanote

15. Cristina González Maquieira, Clara Fariña Castro e Aldara Rodríguez Carracelas do IES Xunqueira II: Viñetas contra a desigualdade

16. Laura Fernández Bargiela, María José Fernández Rivas e Paula Bayón Buján do IES Sánchez Cantón: Estereotipos de xénero relativos a profesións na infancia

17. Daniel Lugaresi Palomares e Juan Piñeiro Torres do IES Sánchez Cantón: Estudo da resistencia de arcos

18. Andrea Tilves Pérez e Lucía García Piñeiro do IES Sánchez Cantón: O impacto dos xermes na historia: o caso da conquista de América

19. Alejandra Manso García, Adriana Ayude e Manuel Rodríguez Galán do IES Sánchez Cantón: Deseño, creación de moldes e reprodución de Orgonitas co fin de poñer a proba as súas propiedades

20. Alejandra Platero Piñeiro, Álvaro Barbazán Domínguez e Belén Fernández Rodríguez do IES Sánchez Cantón: Ciencia e racismo

Como participar?

O xurado nesta edición estará conformado por representantes das institucións participantes e dos comités científicos.

Premiados?

Premios centros educativos:

  • 1º. Premio Marie Curie: CEIP SAN MARTIÑO
  • 2º. Premio Maruja Mallo: CEIP SANTO ANDRÉ DE XEVE
  • 3º. Premio Ángeles Alvariño: CEE PRÍNCIPE FELIPE
  • Accesit 1_ Concepción Arenal Ponte: CEIP PRÍNCIPE FELIPE
  • Accesit 2_María Barbeito Cerviño: CEP MARCOS DA PORTELA
  • Accesit 3_Olimpia Valencia López: CEIP SAN BENITO DE LÉREZ
  • Accesit 4_Xosefa Iglesias Vilarelle: CEIP FROEBEL
  • Accesit 5_Francisca Herrera Garrido: CEIP PONTE SAMPAIO

Premios familias:

  • 1º. Premio Marie Curie: Familia Abad Castro
  • 2º. Premio Maruja Mallo: Familia Budiño Rodríguez
  • 3º. Premio Ángeles Alvariño: Familia Souto Villamea
  • Accesit 1_ Concepción Arenal Ponte: Familia Rivas Otero
  • Accesit 2_María Barbeito Cerviño: Familia Pérez Estévez
  • Accesit 3_Olimpia Valencia López: Familia Pintos Castiñeiras
  • Accesit 4_Xosefa Iglesias Vilarelle: Familia Iglesias Suárez
  • Accesit 5_Francisca Herrera Garrido: Familia Baquero Pazos
  • Accesit 6_ Daría González García: Familia Brea Mariño

Premios centros educativos:

  • 1º. CEIP San Martiño
  • 2º CEIP Ponte Sampaio
  • 3º CEIP San Benito de Lérez
  • Accésit 1_Concepción Arenal Ponte: CEP Marcos da Portela
  • Accésit 2_María Barbeito Cerviño: CEIP Froebel
  • Accésit 3_Olimpia Valencia López: CEIP A Xunqueira I
  • Accésit 4_Maruja Mallo: CEIP Parada- Campañó

Premios familias:

  • 1º. Familia Ayude Tilve
  • 2º. Familia Rivas Otero
  • 3º. Familia García González
  • Accesit 1_Mª Inmaculada Paz Andrade – Familia Pintos Castiñeiras
  • Accesit 2_Mª de los Ángeles Alvariño González – Familia Pérez Estévez
  • Accesit 3_Xosefa Iglesias Vilarelle – Familia Brea Mariño
  • Accesit 4_Mª Tarsy Carballas Fernández – Familia Iglesias Suárez
  • Accesit 5_Francisca Herrera Garrido (A Coruña 1869-1950) – Familia de Lima Pereira Donsión